Online Lunární kalendář

Lunární kalendář Aleny Kárníkové

2.—3. PROSINEC, LEV


2. SOBOTA Blanka

3. NEDĚLE Svatoslav

MĚSÍC RADÍ

Velkorysý a srdečný Měsíc ve Lvu bývá zahleděný do sebe. Přijměte jeho pozvání do společnosti, ale nechtějte strhnout pozornost pouze na sebe, dopřejte uznání i ostatním. Bavte se na večírcích, jděte do divadla nebo na koncerty. Herce odměňte pořádným potleskem. Po ocenění nyní touží všichni. Neutrácejte zbytečně, peníze budete potřebovat i zítra.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Do nedělního odpoledne se těšte z činorodé, povídavé a stabilní atmosféry dané Merkurem a Saturnem (vhodná doba i pro řešení rozporů). Od sobotního večera však buďte opatrní ve vztazích, neboť Venuše je ublížená a Pluto dělá naschvály.

Sobota: nad ránem Mars ve spánku doplní patřičnou vitalitu. Ráno si raději přispěte, ať minete rozladěný Jupiter. Po poledni si vychutnejte spokojenost a usměvavost Slunce (nezajdete s přítelem na oběd?).

Neděle: dopoledne se zkoncentrujte, jinak podlehnete zbrklosti a zkratovitému myšlení Uranu.

ZDRAVÍ

Aktivním pohybem a sportem rozpumpujete srdce a rozproudíte krev. Dopřejte si masáž nebo se prohřejte v sauně. Kardiaci a ti, kdo mají potíže s tlakem, zvolí klidový režim (volná procházka neublíží). Na kolísavý tlak dlouhodobě užívejte hlohovou tinkturu (prospívá i při potížích tzv. stařeckého srdce) a jako prevenci před cévními nemocemi pupalkový olej.

JÍDLO

Nechcete-li vařit, jděte s partnerem do restaurace, kde vědí, co se sluší, a nechejte se obskakovat jako králové. Dopřejte si jídla dosytosti, třeba pečenou kachnu nebo čínu s mandlemi a se zelím. (Couvající lví Luna spaluje tuky skvěle.) Pochutnejte si na kvalitním vínu nebo čerstvém jablečném moštu.

KRÁSA

Pečujte o vlasy! Koupejte je v březovém či kopřivovém odvaru. Ke kořínkům mokrých vlasů vmasírujte esenci rozmarýnu (prevence proti lupům a svědivosti). Konečky vlasů zastřihněte pro posílení, porostou ale pomalu (platí zejména pro pány). Ke kadeřnici nechoďte, vlasy neposlouchají a účesy nedrží. Pokud je to možné, objednejte se na manikúru, pedikúru nebo depilaci.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Oslňte zářivostí a elegancí. Rozhodněte se mezi jásavou žlutou a zlatavou nebo klidnou tmavě modrou a indigovou. Do aromalampy kápněte hřejivé esence stimulující srdce: zázvor, pepř, hřebíček, hojivý pomeranč. Na vyrovnání tlaku zvolte kombinaci levandule a rozmarýnu. Citrín požádejte o štěstí a peníze, rubín o správný směr cesty a chiastolit o ochranu.

DOMÁCNOST

Ujistěte své partnery o jejich nepostradatelnosti a poproste je o přestěhování potřebných věcí. Jinak si raději pozvěte řemeslníky či paní na úklid (Lev se do práce nehrne, zato ji skvěle organizuje ostatním).

ZAHRADA

Jestli jste tak ještě neučinili, shrabejte listí z trávníků. Sušte ovoce. Štípejte a řežte dřevo na zimu.

ZAJÍMAVOST

Při nízkém krevním tlaku se doporučuje jíst častěji a méně (vydatný oběd tlak snižuje), hodně pít a kontrolovat množství soli (omezení snižuje tlak). Farář Kneipp radil denně 2 sklenky rozmarýnového vína (1 l bílého vína smíchat s 20 g rozmarýnu, uchovat pět dnů v zavřené lahvi, přecedit). Krevní oběh je aktivován sluncem, jódem, ovocem, semeny, jádry, klíčky, sladkostmi s lékořicí. („Pendrek“ ale zvyšuje riziko otoků.) Typická „zdravá“ snídaně (müsli s ovocem) je nevhodná pro vysoký obsah draslíku a je lépe ji nahradit chlebem se sýrem či vejcem (bílkoviny, vitamin B a sůl). Káva a alkohol mohou pomoct i uškodit.

2O.—21. PROSINEC, BERAN


20. STŘEDA Dagmar, Dáša

21. ČTVRTEK Natálie, Natalia

MĚSÍC RADÍ

Za přesvědčivého a zbrklého Měsíce v Beranu se snadno nadchnete pro různé akce a plány. Kroťte však impulzivitu a vše si nejdřív prověřte. Současné informace neberte jako ověřená fakta. Nedejte se vtáhnout do hádek. Stejně tím nic nevyřešíte a jen zůstanete celí bolaví. Napětí uvolněte sportem nebo posezením s přáteli, zábavou, tancem a zpěvem.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Od středečního poledne se chovejte opatrně v oblasti vztahů (zejména partnerských). Rozladěná Venuše má slzy na krajíčku a vystresovaný Uran trpí výpadky. Ve středu večer svěží Merkur a stabilní Saturn pomohou zklidnit atmosféru.

Středa: ráno počítejte se zbrklostí a nervozitou, kterou roznáší Merkur. Nasaďte volnější tempo a zvyšte pozornost v silničním provozu.

Čtvrtek: dopoledne využijte elán a vitalitu Marsu a vyřiďte vše, co je třeba k zajištění klidných vánočních svátků.

ZDRAVÍ

Stres uvolněte procházkou. Předejdete tak bolestem hlavy, potížím se zrakem a sluchem. Máte-li ucpané čelní dutiny, inhalujte slanou vodu, případně mátovou silici (10 kapek do vařící vody, pod ručníkem vdechovat výpary). Odhlenění podpořte podbělovým čajem. Pro zvýšení celkové odolnosti užívejte výtažky z leuzey (snižuje i únavu a nervové napětí).

JÍDLO

Dbejte na klid u jídla a dostatek tekutin. Preferujte syrovou zeleninu (tělo stále doplňuje výživu). Strávníkům nabídněte fazolky mungo s rýží, čočkovou polévku nebo zeleninovou pomazánku „falešný humr“. Konzumujte především ryby, drůbež a vařené hovězí, špenát, dušenou mrkev, brokolici a pórek.

KRÁSA

Uvolněte se v lázni s gerániovým olejem (prospívá při nachlazení). Kůži, vlasům a nehtům poskytněte výživné kúry. Pečujte o oči a ráno je rozcvičte střídavým zaostřováním na blízké a vzdálené předměty. Večer unavený zrak rozjasněte chladivými obklady ze světlíku, borůvčí nebo černého čaje (spařené a poté ochlazené sáčky přiložte na 5 minut na víčka).

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Různé tóny zelené barvy zvýrazněte červenými doplňky. Dobře se budete cítit i v oranžové (skládá se ze společenské žluté a aktivizující beraní červené). Do aromalampy kápněte uklidňující a hřejivé esence: geránium, petitgrain či bazalku (proti migréně), při nachlazení silici litsey cubeby nebo libavky. Pro posílení zvolte hematit, pro uchlácholení mléčně oranžový achát a pro práci s vnitřními emocemi malachit.

DOMÁCNOST

Pod vedením beraní Luny budete se základním předvánočním úklidem rychle hotovi. Můžete se dostatečně vyřádit při mytí podlah, koupelen a záchodů, při vysávání, klepání koberečků, úklidu botníku či vymetání pavučin z rohů. Do činnosti zapojte celou rodinu. Práce vyžadující pečlivost a důslednost odložte, snadno byste mohli něco rozbít.

ZAJÍMAVOST

Bolest hlavy zmírňuje tření spánků a masáž krku. Pokud bolest vychází z týla, pomáhá jemné hnětení šíje a horní části ramen celou plochou dlaně. Poté se krouživými pohyby palci uvolňují napjaté svaly na obou stranách krku a oblast za ušima. Následně se konečky prstů provádí pevné údery napříč čelem, od jednoho spánku ke druhému. Procedura se zakončuje pevným úderem na šíji shora dolů, směrem k ramenům. Na odstranění bolesti hlavy se doporučuje rovněž masáž palců (výrazněji působí na nohách), kdy se krouživým pohybem uvolňuje kloub prstu a boční stěny i bříško prstu se rozmasírovávají.

4.—6. PROSINEC, PANNA


4. PONDĚLÍ Barbora, Bára (4.50 Měsíc vstupuje do Panny)

5. ÚTERÝ Jitka (6.49 3. čtvrť)

6. STŘEDA Mikuláš (17.34 Měsíc vstupuje do Vah)

MĚSÍC RADÍ

Pracovitá a spořádaná Luna v Panně ovládá city rozumem. Místo pohlazení raději upeče koláč a říká tím: mám tě ráda. Zahrňte své blízké něhou a chvalte je, ať jim pozvednete sebevědomí (Panenka ho má velmi nízké). Navštivte osamělé přátele, nabídněte pomoc potřebným. Pečujte o domácí mazlíčky a s pejsky (třeba i z útulku) se vydejte na delší procházku.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Od úterý si vychutnávejte láskyplné a citově stabilní ovzduší, které přinášejí Venuše a Saturn (naplánujte si rande).

Pondělí: nad ránem vás Venuše něžně pohladí. Ráno nepodlehněte rozmrzelosti Saturnu. Dopoledne pro pracovní i úřední jednání využijte komunikativnost Merkuru. Večer zpozorněte. Jupiter sice rozdává úsměvy a štěstí, ale Mars vtahuje do konfliktů.

Úterý: ráno ohlídejte těkavost lunární čtvrti. Večer se sejděte s přáteli. O nápaditou zábavu se postará Uran.

Středa: ráno se nedejte ovlivnit rozladěností Neptunu. Na odpoledne se těšte. Vstřícný Pluto podpoří vaše plány.

ZDRAVÍ

Podpořte očistu střev pitím fenyklového, anýzového či kmínového čaje. Pomáhají při nadýmání i dalších střevních poruchách. Při zácpě ráno nalačno užívejte lněné semínko namočené přes noc. Hlavně zvyšte podíl vlákniny ve stravě (psyllium), dostatečně pijte a aktivně se hýbejte. Při hemoroidech konečník co nejčastěji omývejte studenou vodou.

JÍDLO

Dbejte na hygienu a kvalitu potravin. Vyhoďte nahnilá jablka a další ovoce (nestačí je pouze vykrojit). Do jídelníčku zařaďte cereálie, různá zrníčka (sezam, dýně, slunečnice), syrovou kořenovou zeleninu, kysané zelí a červenou řepu. Nekonzumujte tučné pokrmy, maso a těžce stravitelné potraviny (luštěniny).

KRÁSA

V soutěži krásy nyní zabodujete zejména čistotou a svěžestí. Nešetřete citrusovými mýdly a šampony. Mořskou houbou odstraňte odumřelé pleťové buňky a pemzou rohovinu z chodidel. Do pokožky si vmasírujte arnikové či měsíčkové mléko. Budete-li si vytrhávat chloupky, musíte následně kůži dobře ošetřit (za couvajícího Měsíce se zvyšuje zánětlivost).

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Noste zemité tóny — od hnědočerné přes okrovou až k nazlátlé obilné. Doplňte čistou bílou a jarní zelenou. Volte esence, které pročistí ovzduší. Eukalypt, litsea cubeba a citronela pomáhají v době viróz. Směs silic Antitabák použijte do zakouřených prostorů. Červený jaspis požádejte o vitalitu, chryzopras o pohlazení a smaragd o posílení vnitřní lásky.

DOMÁCNOST

S Panenkou toho zvládnete víc než jindy. Snadno uklidíte, vyperete, navaříte a výhodně nakoupíte — zejména zdravou výživu a hygienické potřeby. Nezapomeňte pro děti připravit mikulášskou nadílku.

ZAHRADA

Dokončujte zazimování zahrady. Kopejte kostival a další kořeny bylin. Natrhejte „barborky“, na Vánoce vás potěší svými květy.

ZAJÍMAVOST

Při léčbě hemoroidů páter Ferda radil přikládat na konečník na hodinu strouhanou mrkev; opakovat po třech hodinách, 3x za sebou. (Na židli se položí igelit, na něj v gáze mrkev, pacient se posadí.) Poté se na dvě hodiny přiloží stejným způsobem jemně nakrájená cibule. Dále se aplikují výplachy ze 2 lžic dubové kůry, pelyňku a 2 stroužků česneku (vařit v 0,5 l vody 7 minut, potom použít půl ráno, půl večer, držet v konečníku co nejdéle, po dvanáct dnů). Konečník se maže mastí ze 3 lžic cibule, 3 lžic mrkve, 3 lžic olšových větviček nebo 15 listů olše (mírně dusit v 100 g sádla).

Nahrávám