Online Lunární kalendář

Lunární kalendář Aleny Kárníkové

21.—22. KVĚTEN, VODNÁŘ


21. SOBOTA Monika (3.22 Slunce vstupuje do Blíženců)

22. NEDĚLE Emil (17.49 Měsíc vstupuje do Ryb, 20.43 3. čtvrť)

MĚSÍC RADÍ

Za nadčasové Luny ve Vodnáři se setkáte se zrychleným životním tempem a zájmem o vše nové a zvláštní. Navštivte výstavy a přednášky o moderní technice nebo mimozemských civilizacích, jděte na prezentaci avantgardního umění a večer hrajte s přáteli kuželky či ruletu. Vzdor a drzost puberťáků velkoryse přehlédněte, ale malé děti ohlídejte, aby se nezranily.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Na víkend plánujte výlety, rozličné dobrodružné cesty a sportovní aktivity. Mars dodá elán a Pluto obdaří šťastnými okolnostmi. Svěžest a úsměvy doplní Slunce, Jupiter a Merkur (u něho ohlídejte přílišnou povídavost).

Sobota: v podvečer zpozorněte a nepodlehněte zbrklosti Uranu.

Neděle: nad ránem Venuše ve spánku něžně pohladí. Dopoledne se za ničím nehoňte a nikoho o ničem nepřesvědčujte, protože statický Saturn se nechce hnout z místa a trvá na svém. V podvečer ohlídejte zvýšenou nervozitu Merkuru a večer těkavost vrcholící lunární čtvrti.

ZDRAVÍ

Dbejte na vyvážený denní rytmus, zmírníte tím nervové napětí. Střídejte klidové relaxace s pohybovou aktivitou. V přírodě zhluboka a vědomě dýchejte. Jděte do sauny a na masáž páteře. Kotníky a lýtka si promasírujte prohřívajícím cypřišovým olejem (uvolňuje křeče). Při nachlazení pijte čaj z květu lípy, při napětí ze šalvěje nebo anděliky.

JÍDLO

Nezanedbávejte pravidelné stravování. Dopřejte si alespoň jedno teplé jídlo za den a vychutnejte si ho (Vodnář na to často zapomíná). Předem připravte polévky, pomazánky s medvědím česnekem a saláty (červená řepa, kysané zelí), ať vás vaření nezdržuje. Nabídněte mandle, ořechy a citronové nápoje.

KRÁSA

Relaxujte v lázni s bergamotovým olejem (rozpustí nervozitu). Jako prevenci proti virózám přidejte do koupele olej s 5 kapkami esence litsey cubeby. Péči věnujte nohám od kolen dolů. Ošetřete je kaštanovým extraktem (regenerace žil, nutno aplikovat dlouhodobě) a poté je nechte alespoň 20 minut odpočívat ve zvýšené poloze.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Nebraňte se originalitě a kontrastům! Kombinujte tmavě modrou s bílou, černou a žlutou. Vyberte nápadité doplňky a výrazné šperky. Vzduch osvěžte esencí borovice, eukalyptu, cedru či jedle (vhodná pro astmatiky). Pro zklidnění a stabilitu si vyberte tmavě modrý sodalit nebo vnímavý rodonit.

DOMÁCNOST

Nepočítejte s tím, že se rodina pohrne do úklidu. Zdlouhavé práce po nikom nepožadujte, výsledek by za nic nestál nebo by se pomocníci vypařili. Snad uspějete s prací venku — se zametením chodníků, vyklepáním rohožky, drobnými nákupy.

ZAHRADA

Vyčistěte studny, zahradní jezírka a nádrže. Budujte cestičky, altánky a zídky. Likvidujte obtížný plevel a škůdce. Je vhodná doba pro hledání pramenů.

ZAJÍMAVOST

Jedle, statný jehličnan s rovným kmenem, byla v minulosti královnou evropských lesů a uznávaným magickým stromem. Keltové přidávali její větvičky do koupelí novorozeňat, aby děti byly silné, zdravé a chráněné před zlými duchy. Babky kořenářky doporučovaly při zlých snech utrhnout jedlovou šišku a vložit ji pod polštář. V současnosti se jedlová silice vyráběná z jehličí a větviček používá především k léčbě dýchacích potíží (i astmatu), při bronchitidě a nachlazení. Osvěžuje a zklidňuje. Mírní revmatické bolesti a omezuje nedostatečné prokrvení končetin.

23.—24. KVĚTEN, RYBY


23. PONDĚLÍ Vladimír

24. ÚTERÝ Jana (23.39 Měsíc vstupuje do Berana)

MĚSÍC RADÍ

Snivou a unikavou Lunu v Rybách nerušte v toulkách mimo realitu. Choďte po špičkách a navštivte snový svět. Povídejte si se stromy a na lukách tančete s vílami. Dopřejte si nabízenou romantiku ve dvou, ať je vše ještě krásnější. Navštivte léčitele a vizionáře, intuice je ve vrcholné formě.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Užívejte si velmi příjemné dny! Merkur, Mars, Venuše, Saturn, Slunce, Jupiter a Pluto zajistí svěží, akční a zároveň usměvavou a stabilní atmosféru s příjemnými okolnostmi.

Pondělí: večer se těšte na nápadité klima dané Uranem.

Úterý: odpoledne pocítíte vnímavost a něhu Neptunu, jen musíte ohlídat jeho přecitlivělost. Večer se vydejte do společnosti, určitě budete spokojeni. Povídavý Merkur a mocné Pluto se postarají o vtipnou a svižnou zábavu i o šťastné náhody. Před půlnocí zpozorněte, neboť Mars může podpořit vaše aktivity, ale i svést do konfliktů.

ZDRAVÍ

Máte-li se cítit zdraví, musíte také pečovat o psychickou kondici. Uvařte si zklidňující meduňkový nebo sedmikráskový čaj. Odvod toxinů z lymfy podpořte koupelí v březovém odvaru. Pro celkovou regeneraci si promasírujte chodidla kafrovým olejem a užívejte nálev z černého bezu. (3—5 čerstvě vyrašených puků namočte večer do půllitru studené vody a ráno ji vypijte.)

JÍDLO

Preferujte stravu složenou převážně z ovoce a zeleniny. Pijte hodně vody, ať odlehčíte tělu. Na jaře jsou očistné režimy důležité (couvající Měsíc v Rybách napomůže odstranění škodlivin). Připravte dušený pórek nebo brokolici, bylinkovou polévku, ryby, cereálie a jogurty, doplňte čerstvé bylinky (bršlice, popenec, svízel, česnáček).

KRÁSA

Pěkně se rozmazlujte, vždyť si zasloužíte tu nejněžnější péči. Relaxujte v harmonizační lázni s meduňkou (jemně čistí, tonizuje a rozpustí i černé myšlenky). Použijte tuto bylinku rovněž na napářky, masky a koupel vlasů. Do kůže vmasírujte hydratační krémy (před Novem je pleť suchá, jenže špatně přijímá výživu). Větší péči věnujte nohám. Z chodidel odstraňte rohovinu.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Měňavé tóny oceánů (modravou, zelinkavou a stříbřitou) osvěžte detaily v barvách mořských sasanek. Psychické napětí zmírníte esencí meduňky, violky a jasmínu. Neuralgické potíže včetně bolesti hlavy zaženete silicí bazalky. S pomocí akvamarínu a larimaru zklidníte rozbouřené emoce. Se zlatým topazem vejdete do světa naděje a díky červenému korálu doplníte vitalitu.

DOMÁCNOST

Zalijte kytičky. Věnujte se tvořivým činnostem (pletení, malování). Do vázy naaranžujte větvičky — zelené lístky rozzáří váš domov. Kupte si fialky pro potěšení.

ZAHRADA

Pohovořte se zahradou o svých plánech. Poděkujte jí za loňskou krásu a úrodu. Sázejte pouze cibulky a hlízy (obvyklá výrazná plodivost rybí Luny je zatížena 4. lunární čtvrtí).

ZAJÍMAVOST

Larimar, bledě modrý až tyrkysový polodrahokam, nazývaný též kámen Atlantidy nebo delfíní kámen, se nachází pouze v Dominikánské republice a je spojován s tajemnou Atlantidou. Kdysi z něj domorodí indiáni kmene Taino dělali šperky. Známý se stal až v roce 1974. Astrologicky je přiřazován ke znamení Ryb. Larimar je průvodce duše po cestě životem a v meditaci propojuje se světem andělů, jednorožců, víl a delfínů. Otevírá vstup do jiných dimenzí. Vkládá do srdce hluboký mír, léčí srdeční traumata a šrámy z minulých životů. Odstraňuje strach a navrací hravou dětskou tvořivost.

25.—26. KVĚTEN,BERAN


25. STŘEDA Viola

26. ČTVRTEK Filip

MĚSÍC RADÍ

S výbušným a nadšeneckým Měsícem v Beranu se snadno zapletete do hádek a ostrých výměn názorů. Nejdřív přemýšlejte, teprve potom jednejte. Lidem naslouchejte, ale informace typu „jedna paní povídala“ neberte příliš vážně a rozhodně je nešiřte dál. Učte se umění diplomacie a strategie. Přebytečnou energii uvolněte při zábavě s kamarády, při tanci, sportu a na výletech.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Merkur a Pluto udržují příjemně povídavé společenské klima včetně příznivých okolností a šťastných náhod. Plánujte si jak pracovní schůzky a jednání na úřadech, tak i nejrůznější aktivity s přáteli.

Středa: nad ránem Jupiter přispěje ke spokojenému spánku. Ráno vstanete mile naladěni díky usměvavému Slunci.

Čtvrtek: během dne raději opatrně našlapujte, zejména v partnerských vztazích, protože Venuše je rozbolavělá a urážlivá a Pluto předvádí svou mocenskou pozici. V pozdní večer si vychutnejte celkovou pohodu danou Saturnem.

ZDRAVÍ

Rovnoměrným tempem zharmonizujte energie organismu. Předejdete tak migrénám, oslabení zraku a hučení v uších. Stres odvedete pobytem v přírodě a sportem. Čaj proti migréně vařte z petrklíče, při nachlazení pijte eukalyptový čaj, na rozpouštění hlenů nálev z podbělu a pro zklidnění rooibos. Při zánětu dutin inhalujte horkou vodu se solí nebo s esencí šalvěje.

JÍDLO

Pokračujte v konzumaci odlehčené stravy započaté již za Měsíce v Rybách. Na jaře je třeba zbavit tělo usazenin. Pijte víc vody a bylinné čaje (kopřiva, bříza). Omezte tučné a masité pokrmy. Nabídněte celozrnnou stravu, kopřivový špenát, bylinkové karbanátky, ovoce a saláty (mrkvový nebo zelný s křenem).

KRÁSA

Připravte si omlazující a očistnou koupel z čerstvých kopřiv (namočte je přes noc, poté vodu slijte a nálev přidejte do lázně). Případně vylaďte svoji kondici v lázni s gerániovým olejem. Oči po ránu procvičte střídavým zaostřováním na blízko a na dálku. Večer unavený zrak rozjasněte chladivými obklady ze světlíku, borůvčí nebo černého čaje.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Oblékněte se do harmonických zelených tónů a pro oživení doplňte oranžovou, červenou nebo starorůžovou. Pro celkovou vyrovnanost kápněte do aromalampy kombinaci levandule s rozmarýnem, pro výrazné zklidnění geránium, bazalku nebo petitgrain. S vnímavým vltavínem se ocitnete v měkkém mechovém lůžku, s pomocí hematitu urovnáte vnitřní přetlak.

DOMÁCNOST

Neobávejte se razantních úklidových akcí. Zameťte sklep, půdu, vydrhněte podlahy, koupelnu a sporák, srovnejte spíž a ledničku. Uvolníte tak vztek a potěšíte se výsledkem.

ZAHRADA

Odstraňte a spalte všechny nemocné větve stromů. Pusťte se do likvidace obtížného plevele a škůdců. Přehoďte kompost a je-li třeba, připravujte záhony pro sadbu.

ZAJÍMAVOST

Bazalka je oblíbené koření středomořské kuchyně i účinný lék. Její jméno pochází z řeckého „basileus“, tedy král. Prý ji tak nazvala byzantská kněžna, která rostlinu bezmezně obdivovala. Bazalka byla uctívána jako posvátná bylina, symbol lásky a ochrany či průvodce duše zesnulého do ráje. Navozuje dobrou náladu a podporuje trávení těžkých jídel. Bazalková silice se považuje za nejúčinnější aromatické nervové tonikum. Pomáhá při stresu, depresi, úzkosti, nespavosti a migrénách. Podporuje koncentraci. Prospívá při dýchacích potížích, při nevolnosti a menstruačních bolestech. Působí jako repelent.

Nahrávám