Online Lunární kalendář

Lunární kalendář Aleny Kárníkové

2.—3. PROSINEC, ŠTÍR


2. ČTVRTEK Blanka

3. PÁTEK Svatoslav (13.12 Měsíc vstupuje do Střelce)

MĚSÍC RADÍ

V intenzivní Luně ve Štíru dosahující Novoluní zvyšuje vnitřní napětí a emoční souboj. Raději nikoho nedrážděte, jinak se potkáte se štířími temnými stránkami — žárlivostí, vztahovačností a agresivitou. Projděte se, urovnejte si myšlenky a pocity. Učte se radovat z maličkostí. Optimisticky se nalaďte, ať prožijete příjemné chvíle s partnery či kamarády.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Čtvrtek: nad ránem Saturn zatěžuje spánek. Ráno zvyšte pozornost, ať neděláte chyby pod vlivem Uranu. Během dne se těšte z laskavého a vnímavého ovzduší, které udržují Venuše a Neptun. Večer tyto planety ještě znásobí své působení, tak neváhejte a vychutnávejte si jejich něhu v objetí svých lásek (příjemně bude i v rodinném kruhu a s přáteli).

Pátek: po půlnoci Mars vytrhuje ze sna, zato nad ránem budete spokojeně spát pod dohledem Pluta. Ráno se zkoncentrujte, aby na vás Jupiter přenesl nepozornost a nesystematičnost.

ZDRAVÍ

Za chladna noste teplé oblečení (hlavně od pasu dolů) a chraňte vylučovací a rozmnožovací orgány před nastydnutím (hrozí především zánět vaječníků). Při ženských potížích si uvařte kontryhelový a třezalkový čaj, na prostatu jezte dýňová semínka (omezují rovněž záněty močových cest) a pijte čaj z vrbovky malokvěté (pomáhá i ženám při potížích s menopauzou). Pročištění organismu podpořte koupelí s jalovcovým olejem.

JÍDLO

Nabídněte neobvyklé pikantní pokrmy — sladkokyselé, natrpklé, nahořklé či pálivé. Potěšíte česnečkou se sýrem a šunkou, tvarohem s kari a křenem, pomazánkou z nivy či olivami. Jezte saláty z čerstvé zeleniny nebo z kysaného zelí. Dostatečně pijte, nejlépe pramenitou vodu, kombuchu a lapacho.

KRÁSA

Pročistěte pleť napářkou z květu černého bezu, z kopřivy či fenyklu a vmasírujte do ní hydratační krémy (kůže je sice vysušená, jenže krátce před Novem špatně přijímá výživu). Relaxujte ve vonné lázni s aktivizační esencí litsey cubeby (předem ji rozmíchejte v mléce či oleji, ať se natáhne do pokožky). Poté tělo ošetřete měsíčkovým mlékem či kokosovým olejem.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

V černé barvě se stříbrnými šperky zapůsobíte tajuplně, v červené a černé vyzývavě, v modravé a našedlé vnímavě. Dejte přednost esencím, které podporují hloubku vjemu: santal, opium, kadidlo, nerol, kananga, v době viróz litsea cubeba. Vyberte si tygří oko pro pozvednutí sebevědomí, granát pro správný směr cesty a duhový obsidián pro urovnání vnitřního neklidu.

DOMÁCNOST

Zalijte kytičky. S úklidem i s vařením si poradíte snadno. Pokud něco hledáte, možná budete úspěšní nyní, povede vás štíří intuice. Natrhejte „barborky“, na Vánoce vás potěší svými květy.

ZAHRADA

Nakopejte a uskladněte křen a ředkev (uchovají si dlouho chuť). Vyrývejte kořeny bylin, které mají magickou sílu Novu. Prořezejte stromy. Popřejte zahradě příjemný zimní spánek.

ZAJÍMAVOST

Dýně je vynikající detoxikační a redukční zelenina s množstvím vitaminů a minerálů. Dýňová semínka jsou však ještě účinnější a na užitečné látky bohatší než dužnina. Regenerují tělesné buňky, napomáhají zdravému růstu těla, zpomalují stárnutí a degenerativní procesy. Nejčastěji se doporučují na potíže prostaty, neboť díky obsahu testosteronu mají schopnost brzdit její růst. Dýňová semínka prospívají při zánětech kůže a sliznic, snižují riziko osteoporózy, vysokého tlaku a infarktu. Zmírňují bolestivé reakce při onemocněních kloubů.

4.—5. PROSINEC, STŘELEC


4. SOBOTA Barbora, Bára (8.43 Nov)

5. NEDĚLE Jitka (12.30 Měsíc vstupuje do Kozoroha)

MĚSÍC RADÍ

Za spontánní a netrpělivé Luny ve Střelci můžete mít problém s udržením klidu, který předepisuje Novoluní. Přesto se o to alespoň v sobotu pokuste. Ztište se a naslouchejte. Pusťte si relaxační hudbu a meditujte. Případně se dívejte na dokumentární filmy ze světa zvířat a čtěte cestopisy. Máte-li malé děti, nezapomeňte, že v neděli chodí Mikuláš.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Sobota: nad ránem klidně spěte, hlídá vás zodpovědný Saturn. Dopoledne si udržte vnitřní optimismus, ať snáze projdete psychickou zátěží vrcholícího Novoluní. Po poledni nevěřte všemu, co uslyšíte, neboť Merkur je užvaněný. Večer si připravte příjemné zázemí, nepodlehnete pak rozladěnosti a splínu Neptunu.

Neděle: nad ránem Jupiter pečuje o spokojený spánek. Celý den využívejte akční ovzduší a příznivé okolnosti přinášené Marsem a Pluto. Naplánujte si výlety a nejrůznější sportovní či společenské aktivity.

ZDRAVÍ

Jaterní oblast nezatěžujete stresem a napětí uvolněte krátkou relaxací nebo procházkou. Pro zklidnění pijte čaj z třezalky nebo měsíčku a proti nespavosti nálev z chmelových šištic. Procvičte boky a promasírujte si stehna. Snižte zátěž kyčlí. Pro posílení vitality užívejte extrakt z echinacey (třapatka) nebo mumia (přírodní balzám aktivizující imunitní mechanismy).

JÍDLO

Připravte se na sobotní půst (nic nejezte, pouze pijte vodu a bylinné nálevy). Pokud se na hladovku necítíte, jezte čerstvou a dušenou zeleninu s minimem tuku a bez příloh. S ohledem na játra, žlučník a slinivku méně kořeňte a solte. Dostatečně pijte (vodu, kombuchu, lapacho a šťávu z mrkve či řepy).

KRÁSA

Užívejte si s partnerem relaxační pobyt ve wellness centrech a jejich nabídku (pivní, bahenní či bylinné lázně, vířivky, solná pára, sauna či masáže). Odpočinete si, vnitřně omládnete a určitě i zkrásníte. Doma si připravte harmonizační lázeň se zklidňujícím cedrovým olejem. V neděli si zastřihněte vlasy pro posílení a rychlý růst.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Zalíbíte se v přemýšlivé bledě modré, společenské žluté, meditativní fialkové i akční granátové. Preferujte esence klidnící nervové napětí: cedr, cypřiš, jalovec, santal či bazalku (úspěšná na migrény i nespavost). Zjemněte je levandulí. Vyberte společenský a ochranný citrín, optimistický a sebejistý zlatý topaz nebo očistný a povznášející celestin.

DOMÁCNOST

Věnujte se hlavně sami sobě. Je Novoluní, čas zastavení, hledání a přemítání. Uspořádejte si myšlenky (ty negativní vyžeňte) a zorientujte se ve svých pocitech.

ZAHRADA

Popřejte zahradě klidný zimní spánek. Je-li třeba, prořezejte ještě stromy a větve spalte na ohni. Ve žhavém popelu si upečte brambory nebo čapátí.

ZAJÍMAVOST

Chmel patří k velmi starým kulturním rostlinám. Z jeho šištic se již od dob Babyloňanů vyrábí pivo. Obsažené hořčiny mu dodávají typickou chuť a aroma. V lidovém léčitelství se chmel ctí jako výrazné sedativum a používá se pro povzbuzení chuti. Chmel pomáhá při léčbě nespavosti, úzkosti, napětí a hysterii. Prospívá při nachlazení, kašli a zánětu močového měchýře. Čistí ledviny, snižuje horečku, bolesti a křeče. Podporuje trávicí procesy, zklidňuje žaludeční potíže (především neurotického původu) a vyhání některé střevní parazity.

6.—7. PROSINEC,KOZOROH


6. PONDĚLÍ Mikuláš

7. ÚTERÝ Ambrož, Benjamín (12.48 Měsíc vstupuje do Vodnáře)

MĚSÍC RADÍ

Ctižádostivý Měsíc v Kozorohu se nesmíří s lajdáctvím a nepřesností. Raději ani nezkoušejte přijít do zaměstnání pozdě či odbíhat od pracovních úkolů, doplatili byste na to. Ve volném čase se plně věnujte rodině a nebojte se projevit víc citů. Jděte společně do muzea nebo na historický film. Zopakujte si slovíčka cizích jazyků (vhodná doba pro studium).

PLANETY DOPLŇUJÍ

Zpozorněte, protože Mars v kombinaci s Plutem sice stále udržuje vstřícnou a akční atmosféru, ale kvůli nepohodě s Jupiterem zesiluje nervozitu a komplikuje jakékoliv dohody.

Pondělí: ráno vstanete svěží a plni elánu díky nápaditému Uranu. Večer si vychutnejte vnímavost darovanou Neptunem (skvělý čas pro milostnou schůzku).

Úterý: po půlnoci Venuše něžně pohladí. Nad ránem nejdřív Pluto podsouvá do snu černé můry, ale poté Mars ve spánku doplní potřebnou vitalitu. Během dne buďte obezřetní, protože Merkur a Neptun vytvářejí prostor pro lži, podvody a krádeže.

ZDRAVÍ

Ranní rozcvičkou pomalu, ale důsledně rozhýbejte celé tělo. Kloubům (zejména kolenům) dopřejte teplo, prohřívající masáž nebo zábal s hořčičným semínkem. Na zmírnění revmatických potíží pijte vřesový čaj. Neohebné prsty koupejte v horké lázni s hořkými solemi. Na klouby při akutní bolesti aplikujte ledové obklady. Organismus aktivizujte pobytem v sauně.

JÍDLO

Potěšte kozoroží Lunu přesným stravovacím režimem a společným stolováním. Doplňte živiny, hlavně vápník (jogurty). Inspirujte se babiččinými recepty — uvařte chlupaté knedlíky se zelím nebo šunkafleky a upečte tvarohové buchty. Polévky a nádivky dochuťte muškátovým květem, jablečný kompot a čaj skořicí.

KRÁSA

Tělo ošetřete kostivalovým mlékem a vlasy koupejte v bylinných odvarech (bříza, kaštan). Objednejte se na trvalou a barvení vlasů (vše dobře drží). Skvrny ze zubní skloviny odstraňte třením vnitřní stranou citronové kůry. Zuby čistěte a dásně si masírujte dýňovým olejem (prevence proti kazivosti a zánětům). Vetřete ho i do lůžek lámavých nehtů. Do aktivizující lázně přidejte rozmarýnový olej, do relaxační koupele mandarinkový.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Noste strohou kozoroží módu a tmavé zemité tóny — černou, hnědou, olověnou, olivovou, fialovou. Projasněte je bílou a krémovou. Do aromalampy kápněte průrazné hřejivé esence: rozmarýn, skořici, vavřín, hřebíček, estragon. Přislaďte je pomerančem nebo medovou silicí. Zvolte ukotvující a ochranný černý turmalín, uklidňující zkamenělé dřevo, meditační ametyst nebo racionální sněhovločkový obsidián, který učí kompromisům.

DOMÁCNOST

S výkonným a systematickým Měsícem v Kozorohu se pusťte i do těch nejprotivnějších a dlouho odkládaných záležitostí. Zahajte předvánoční úklid, ať se pak před svátky nehoníte (zapojte rodinu). Přeberte a seřaďte účty a doklady. Zkontrolujte domácí rozpočet, vytvořte si finanční plán na Vánoce.

ZAJÍMAVOST

Vřes obecný není jen okrasná rostlina, ale i úspěšná léčivka bez negativních vlivů. Jeho latinské jméno Calluna se nepyšní vznešeným překladem jako jiné byliny, ale je odvozeno z řeckého slova, jehož význam zní „k zametání“, tedy určen k výrobě košťat. Přesto vřes umí „zamést“ s nejednou chorobou. Rozpouští a odplavuje usazené toxiny z organismu, zbavuje tělo kyseliny močové (a to i jejích krystalků usazených v tkáních a kloubech). Zamezuje otokům končetin, léčí dnu a prospívá při revmatismu. Pomáhá při zánětech ledvin a močových cest, rozpouští a vyplavuje močové a ledvinové kaménky.

Nahrávám