Online Lunární kalendář

Lunární kalendář Aleny Kárníkové

26.—27. LISTOPAD,KOZOROH


26. SOBOTA Artur

27. NEDĚLE Xénie (23.07 Měsíc vstupuje do Vodnáře)

MĚSÍC RADÍ

Za realistického a ctižádostivého Měsíce v Kozorohu méně kontrolujte city rozumem a spontánně obejměte své blízké. Řekněte jim, že je máte rádi. Pozvěte rodinu na výlet, na výstavu starých automobilů nebo do muzea. Jděte na zajímavou přednášku o české historii. Navštivte příbuzné. Vhodná doba je pro studium (začněte znovu s angličtinou).

PLANETY DOPLŇUJÍ

Plánujte akční víkend! Mars dodá elán, vitalitu a činorodost a Saturn se postará o celkovou pohodu a stabilitu. Vyjeďte si s rodinou či přáteli na chalupy, vydejte se na horské túry, zúčastněte se sportovních turnajů. Případně dobrou fyzickou kondici zužitkujte při štípání dřeva.

Neděle: po půlnoci Uran roznáší prorocké sny. Dopoledne si vychutnejte vnímavost a něhu Neptunu. V podvečer si manipulativní Pluto hraje a může vaše záležitosti podpořit, ale i zcela překazit. Na večer se těšte, Jupiter rozdává nejen optimismus, ale nabízí i notnou dávku štěstí.

ZDRAVÍ

Hned ráno se pořádně protáhněte, hlavně klouby a páteř. Dbejte na vzpřímené držení těla. Na studená kolena aplikujte zábal s hořčičným olejem nebo z brambor. Klouby zpevníte a potíže zmírníte olejem z tresčích jater (užívat vnitřně). Neohebné prsty rozhýbete dvacetiminutovou horkou koupelí s hořkými solemi.

JÍDLO

Dodržujte stravovací režim a nezapomínejte na svačiny. Stolujte pohromadě s celou rodinou (o víkendu to jistě zvládnete). Jídlem doplňte vitaminy (pomeranč, klementinka), minerální soli a hlavně vápník (jogurty). Potěšíte zahuštěnými polévkami kořeněnými muškátovým květem, kapustovými karbanátky nebo jablečným závinem s ořechy, rozinkami a skořicí.

KRÁSA

Tělo ošetřete kostivalovým mlékem (případně kokosovým olejem), obličej regeneračním krémem, bambuckým máslem nebo arganovým olejem. Vlasy po umytí pro zvýšení lesku přelijte březovým či kopřivovým odvarem. Celkově je oživíte a zpevníte zábalem s kokosovým nebo dýňovým olejem. Vyčistěte jimi i zuby, promasírujte dásně (proti zánětům a paradontóze) a vetřete je do nehtových lůžek. Do regenerační lázně přidejte tymiánový olej (posiluje imunitu, je antibakteriální a protirevmatický).

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Potemnělé zemité odstíny hnědé, černé, šedé, olivové a fialové prosvětlete bílou, krémovou, medovou a fialkovou. Do aromalampy dejte hřejivé a vitalizační esence: skořici, pepř, hřebíček a muškátový oříšek. Přislaďte je medovou silicí nebo osvěžte klementinkou. Z kamínků zvolte regenerační šungit, magický onyx, intuitivní ametyst nebo dlouhověké zkamenělé dřevo.

DOMÁCNOST

Ukliďte vše, co již dlouho odkládáte, disciplína vám chybět nebude. Přeberte odložené drobnosti a vytřiďte zbytečnosti. Zařaďte účty, zkontrolujte domácí rozpočet. Nakládejte kořenovou zeleninu a zelí, zavařte nejrůznější čalamády. Vyrobte kostivalovou mast.

ZAJÍMAVOST

Zkamenělé dřevo vzniklo z pravěkých stromů, které před dávnými věky byly zaplaveny vodou bohatou na minerály. Ta dřevo pomalu rozkládala. Veškeré rostliny se postupně měnily v tvrdý kámen, ale ve vzhledu si zachovaly organickou barvitou kresbu původních dřevin včetně letokruhů. Věk zkamenělého dřeva může být různý; nejstarší exponáty pocházejí z mladších prvohor z období karbonu (před 298—354 miliony let) a nazývají se araukarity (araucarit — jehličnatý strom z prvohor). Zkamenělé dřevo je amulet dlouhověkosti. Výrazně uklidňuje nervy a emoce. Celkově harmonizuje. Pomáhá napojit se na rodovou historii.

28.—29. LISTOPAD, VODNÁŘ


28. PONDĚLÍ René

29. ÚTERÝ Zina

MĚSÍC RADÍ

Za rebelantské, avšak sociálně citlivé Luny ve Vodnáři můžete ostře reagovat na jakoukoliv (byť zdánlivou) křivdu. Zamyslete se, co můžete udělat pro lepší zítřky — třídit odpad, zasadit stromečky na sídlišti, šetřit elektrickou energií. Připravte se na všemožná překvapení. Příjemně se pobavíte s přáteli.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Užívejte si akční a přitom stabilní atmosféru, kterou udržují Mars a Saturn (vhodná doba pro sport i pracovní výkony).

Pondělí: dopoledne se vyhřívejte v usměvavé náladě Slunce, s jeho optimismem se vám bude vše lépe dařit.

Úterý: po půlnoci vás Venuše něžně kolébá, přesto Uran vytrhuje ze spánku. Nad ránem Merkur rozdává živé sny. Ráno sice nechybí elán a vitalita díky Marsu, avšak Saturn vše bude brzdit a vnáší i citový chlad. Během dne očekávejte protichůdné vlivy: Merkur v kombinaci s Marsem zvyšuje stres, zato ve spolupráci se Saturnem posiluje racionalitu a stabilitu.

ZDRAVÍ

Ráno pořádně rozdýchejte plíce, okysličíte tak krev a zároveň zklidníte nervy. Dechová cvičení zopakujte v průběhu dne. Jděte do sauny, na skotské střiky nebo do vířivky. Páteř, lýtka a kotníky si promasírujte rozmarýnovým olejem (podpoří krevní oběh). Nervy uklidníte čajem z třezalky, dobromysli, šalvěje nebo chmelu (je vhodný i při poruchách spánku).

JÍDLO

Naučte se jíst beze spěchu. Volte lehkou stravu bohatou na vitaminy (zejména B regeneruje a blahodárně působí na nervy). Podávejte hovězí polévku s nudlemi, petrželkou a naklíčeným mungem, drožďovou pomazánku, kysané zelí s cibulí, pečenou červenou řepu nebo dušený pórek. Místo sladkostí nabídněte tradiční ruské jídlo kuťja. Nápoje ochuťte citronem.

KRÁSA

Věnujte se výživě pleti, vlasů a nehtů (silný odvar přesličky nebo kopru — nutno praktikovat dlouhodobě). Po relaxační lázni s eukalyptovým olejem (protivirózní) si promasírujte nohy kaštanovým extraktem (regeneruje cévy, působí proti křečovým žilám). Při křečích v lýtkách použijte avokádový olej s esencí cypřiše a oregana. V průběhu dne a večer nechte nohy alespoň 5 minut odpočinout ve zvýšené poloze.

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Kombinujte základní modrou se žlutou, černou a bílou. Přednost dejte kovovým tónům, výrazným vzorům, kontrastům a originálním šperkům. Do aromalampy kápněte osvěžující eukalypt nebo litseu cubebu (vynikající antiseptika v době viróz). Pro dobrou pohodu zvolte mandarinku, klementinku nebo červený pomeranč. Pro projasnění mysli vyberte safír, pro ukotvení sodalit, pro něhu a chápavost rodochrozit.

DOMÁCNOST

Využijte čerstvého ovzduší a větrejte. Zdlouhavé práce odložte, protože trpělivost nyní chybí. Zaskočte do obchodu, opravte kapající kohoutky, zameťte schody a chodník. Vyrobte či kupte krmítko pro ptáčky a připevněte ho na strom, ať máte v zimě kam sypat semínka.

ZAJÍMAVOST

Klementinka je lehce loupatelná odrůda mandarinky s dužninou bez pecek. Vznikla křížením plodů středozemní mandarinky a hořkého pomeranče. Pochází z Alžírska, byla vyšlechtěna na přelomu 19. a 20. století a jmenuje se podle francouzského mnicha (P. Clément). Stejně jako ostatní citrusy zvyšuje obranyschopnost organismu v době viróz, podporuje vitalitu, duševní svěžest a optimismus. Silice klementinky je oblíbená u dětí. Osvěžuje, rozpouští napětí a melancholii. Psychicky stimuluje. Pomáhá při migrénách a nespavosti. Mírní svalové křeče. Obdobně působí i silice tangarinky, která rovněž patří do rodiny mandarinek.

30. LISTOPAD — 1. PROSINEC, RYBY


30. 11. STŘEDA Ondřej (1.15 Měsíc vstupuje do Ryb, 15.36 1. čtvrť)

1. 12. ČTVRTEK Iva

MĚSÍC RADÍ

Za snivé a intuitivní Luny v Rybách na chvíli odložte každodenní starosti, toulejte se v přírodě, kochejte se její barevnou rozmanitostí a čerpejte sílu ze stromů. Kupte si lístky do kina na zamilovaný film. Doma si čtěte pohádky a poezii. Užijte si se svými láskami schůzky plné něhy a romantiky.

PLANETY DOPLŇUJÍ

Raději si uchovejte rozvahu, protože Mars, Merkur a Venuše zesilují stres, umožňují klamy a podvody a komplikují vztahy mezi muži a ženami. S nastolením rovnováhy vám pomůže rozumný Saturn, který se snaží situaci uklidnit.

Středa: odpoledne nepodlehněte těkavosti první lunární čtvrti.

Čtvrtek: nad ránem Uran roznáší jasnozřivé sny. Dopoledne buďte opatrní ve vztazích — komplikují je agresivní Mars a ublížená Venuše. Odpoledne se nedejte rozhodit proradností Merkuru a Neptunu. Před půlnocí Pluto napomůže ke klidnému spánku.

ZDRAVÍ

Pečujte o psychickou kondici. Budete-li spokojení, budete se cítit zdravější. Delším pobytem v solné lázni zregenerujte lymfu. Masáží chodidel třezalkovým extraktem podpořte činnost vnitřních orgánů. Místa, kde ucítíte bolest, masírujte déle. Pro zvýšení obranyschopnosti organismu a zlepšení emoční stability užívejte výtažky z mladého ječmene.

JÍDLO

Čerstvým ovocem, zeleninou a bylinkami (řeřicha, vojtěška) doplňte vitaminy a vyzbrojte organismus proti chřipkám (2 mandarinky pokryjí potřebu vitaminu C na celý den). Nabídněte jogurty, pudinky, aspiky, těstovinové saláty s mořskými řasami, nákypy a ryby. Jako vitalizační svačinu snězte datle nebo banány. Dobrou náladu navrátíte meduňkovým čajem.

KRÁSA

Do vany plné teplé vody přidejte voňavý jasmínový olej (výrazné psychosomatikum). Relaxujte a sněte (sny jsou pro Rybičky léčivé). Aplikujte pleťové napářky a výživné vitaminové masky. Vlasy pro zvýšení lesku koupejte v bylinných nálevech (bříza, heřmánek, měsíček, kaštan, kopřiva) a nehty v silném odvaru kopru nebo přesličky. Nohy si ošetřete měsíčkovou mastí a darujte jim po celodenním běhání zasloužený odpočinek ve zvýšené poloze (alespoň 20 minut).

BARVY, VŮNĚ, KAMENY

Chladivé tóny vodní hladiny (modravou, zelenavou a smaragdovou), doplňte jemnou broskvovou, korálovou, fialkovou a šperky ve starostříbře. Do aromalampy kápněte něžné psychosomatické esence: kanangu, ylang-ylang, jasmín, růži a růžové dřevo. Přidejte úsměvný červený pomeranč. Z kamínků vyberte očistný a intuitivní akvamarín, optimistický topaz, vnímavý apatit nebo andělský serafinit.

DOMÁCNOST

Aranžujte větvičky s šípky do vázy, kamínky od moře poskládejte do misek, z nasušených plátků růží vyrobte pot-pourri a sušenými bylinkami plňte polštářky, ať se vám v noci dobře spí. Zapřemýšlejte, co komu dáte k Vánocům, ať máte dostatek času dárečky vytvořit.

ZAJÍMAVOST

Serafinit (fylosilikát, varianta klinochloru) se nachází v jediném nalezišti v Rusku u Bajkalského jezera. Jeho temně zelená až černá barva má nádherné odstíny a lesk. Říká se mu andělský kámen díky kresbě, která připomíná peříčka či andělská křídla (podle bible je Seraf anděl božího ohně se šesti křídly). Serafinit pomáhá komunikovat s anděly a propojuje Zemi s univerzem. Symbolizuje samoléčbu a duchovní osvícení. Vylaďuje na vyšší vibrace, zesiluje intuici a empatii. Poskytuje vnitřní sílu, podporuje ostražitost a učí milovat svoje tělo. Povzbuzuje a obdarovává bezpodmínečnou láskou.

Nahrávám